WARGAME.wz.cz

VYTVOŘENÍ DECKU

Obecně platné informace k vytváření decku jsme si popsali zde. Základní charakteristika jednotlivých jednotek, včetně doporučené skladby decku je zde.

Přehled všech konkrétních příkladů decků za PAKT.

 

 

 

DECK - Československo

Československo stojí na straně zemí Varšavské smlouvy. Je silné především v pozemních jednotkách.

Logistika

V každém decku by měla být základna FOB, doporučuji 1. Povinný je pak command vehicle (CV) - nejčastěji používaný je Velitelské UAZ (levný a je jich k dispozici hodně), případně nějaké obrněné CV jako je BVP-1K. Doporučit lze také pěchotní CV Velitelský štáb nejlépe v kombinaci s Tatrou 148 (levné) nebo vrtulníkem (vysoce mobilní). Dále jsou pak nezbytné zásobovací trucky Tatra T815, které je možné doplnit o Mi-4.

Příklad:

LOG

Pěchota

Základ pěchoty by měly tvořit levné jednotky s dostupným transportérem - Motostřelci s OT-62A za 15 bodů. Doplněni mohou být Pancéřovníky, kteří za stejnou cenu disponují lepším raketometem. Kategorii "lepších pěšáků" v Československé decku nejspíše nejlépe obsadí Výsadkáři '90. K likvidaci tankových cílů na větší vzdálenosti poslouží PTŘS Konkurs-M. Obě jednotky je vhodné brát s transportérem OT-64C, který za pouhých 15 bodů disponuje naváděnými raketami Malyutka. Povinné je zařazení protiletecké jednotky. Protiletečtí pěšáci jsou levní a je jich hodně. Toho lze efektivně využít a roztrousit je všude po mapě a značně tak zkomplikovat nepřáteli pohyb ve vzduchu. U Československého decku není příliš na výběr, volba tak jednoznačně padá na PLRK Strela-3. Výhodné je volit 1 jednotku v kombinaci s vrtulníkem.

Příklad:

INF

Podpora

Kategorie s velkým výběrem a těžkým rozhodováním. Obecně platí, že je třeba mít zde alespoň 1 neradarovou AA jednotku (kvůli odolnosti proti SEAD letounům) a alespoň 2 raketové protiletecké systémy. Jako neradarovou lze jednoznačně doporučit STROP 2. Tato česká obdoba sovětské Tungusky nesmí v žádném decku chybět. Dále by neměl chybět Kub-M4, velmi účinný zejména proti letadlům. Zde však pozor. Má pouze 3 rakety, takže vždy s ním rovnou posílejte zásobovací truck. Není nic horšího než když vám nepřítel zničí jednotku protiletecké obrany vrtulníkem, protože jí došla munice. Protivzdušnou obranu může doplňovat OSA-AKM nebo levnější OSA-AK.

Chybět by nemělo ani dělostřelectvo či raketová vojska. Vynikají dělostřeleckou jednotkou je ONDAVA, která je navíc schopna se i sama bránit v případě, že je odhalena. Raketovým systém, který v řadách nepřítele dokáže napáchat pěknou paseku a zruinovat jeho morálku je raketovým systémem RM-70.

Příklad:

SUP

Tanky

Československá armáda nedisponuje zdaleka tak širokým tankovým arzenálem jako SSSR. Avšak určitě lze vybrat několik vhodných tanků. Do obrany se dobře hodí T-55AM2B, který disponuje, vzhledem ke své ceně, relativně dobrým dělem a řízenými raketami. Do útoku by však určitě neměl vyrážet, neboť má otřesný stabilizátor, špatnou optiku, jezdí pomalu a k tomu navíc špatný boční a zadní pancíř. Jako univerzální levný tank tak může posloužit T-72M. Na útočné akce se tak hodí T-72M1M a především T-72M2 Moderna, který sice nemá rakety, ale disponuje skvělým 30 mm autokanonem. Je však potřeba si počínat obezřetně díky ceně 165 bodů a možnosti mít pouze 3 kusy.

Příklad:

TNK

Průzkum

Základními průzkumnými jednotkami by u vás měly být BPzV Svatava (pozemní) a vrtulník Mi-2. Vhodné jsou také Speciální jednotky '90, které jsou dobré jak k zajištění průzkumu, tak i k přepadovým akcím na nepřátelském území. Ideální v kombinaci s Mi-2S, které poskytnou potřebnou palebnou podporu.

Příklad:

REC

Vozidla

Zde je vhodné zvolit plamenometné vozidlo TO-55, které se stane postrachem nepřátelské pěchoty. Dále pak lze doporučit univerzální vozidlo ShM vz.58 PRAM-5, které se hodí k podpoře čehokoli  Na kraje rozlehlých plání je dobré schovat vozidla BRDM-2 Konkurs nebo BRDM-2 Konkurs-M.

Příklady:

VHC

Vrtulníky

S vrtulníky je v Československé armádě poněkud potíž. Omezené užití má Mi-4. Raketometnice lze použít v podstatě jen proti pěchotě. Avšak jak účinně! Bohužel ale rakety vždy rychle dojdou a vrtulník příliš mnoho nevydrží. Je však levný. Druhou volbou je již plnohodnotný těžký bitevní vrtulník Mi-35 s klasickou kombinací řízených a neřízených střel a kulometu.

Příklad:

HEL

Letectvo

Ani zde nedisponuje Československo zrovna moderní technikou. Na výběr je sice jednotek poměrně hodně, ale většinou se jedná o levné a nepříliš dobré bombardéry. Za zmíňku stojí celkem 4 letouny. MiG-29 9-12A - stíhačka se 2 tuny napalmu a protivzdušnými raketami. Navíc lze mít 3 kusy, což u letectva není obvyklé. Dále bombardér Su-22M4, protitankový letoun Su-25K a protivzdušný stroj MiG-23 ML.

Příklady:

AIR

Námořnictvo

U námořnictva lze doporučit nejlepší (a také nejdražší) loď ve hře - všestranný křižník Sovremenniy, destroyer Luda či podpůrný člun Shantou. Chybět nesmí zásobovací loď Muna. Deck by měl uzavírat protilodní letoun Su-27K.

Příklad:

NAV

 

Výsledný deck může vypadat následovně:

DCK